Program Simontona

Wsparcie psychologiczne w chorobie nowotworowej
Home » Psychoonkologia » Psychoonkoloogia- pełniejsze spojrzenie na leczenie onkologiczne

Psychoonkoloogia- pełniejsze spojrzenie na leczenie onkologiczne

Psychoonkologia –  pełniejsze spojrzenie na leczenie  onkologiczne

Czy postawa psychiczna może mieć wpływ na przebieg leczenia? Czy zmieniając nasze przekonania dotyczące chemioterapii możemy zmniejszyć dokuczliwość objawów ubocznych leczenia? Okazuje się, że tak.

Prof. David Spiegel z Wydzialu Medycznego Universytetu Stanford od ponad dwudziestu lat prowadzi badania na temat roli psychiki w leczeniu onkologicznym. Wykazał on w swoich badaniach, że wsparcie psychologiczne nie tylko znacząco poprawia jakość życia pacjentów, ale wpływa też na poprawę  efektywności leczenia, zwiększając odsetek pacjentów wracających do pełni zdrowia.

Podobne wnioski płyną z prac innych autorów. Dr Fawzy-Fawzy (2003) wykazał, ze psychoterapia w istotny sposób poprawiała wyniki leczenia pacjentów z diagnozą czerniaka złośliwego, zmniejszając jednocześnie ryzyko nawrotu. Z kolei Feller i Bultzebruck (2002) wykazali w swoich badaniach, że psychoterapia poznawczo-behawioralna znacząco wydłuża czas przeżycia u pacjentów z rakiem płuca.

Jednym z pierwszych onkologów, który zaczął włączać psychoterapię jako dodatkowy element leczenia pacjentów z chorobą nowotworową był dr Carl Simonton. Jak wspomina Simonton, był on zaskoczony efektami, jakie może przynieść zmiana nastawienia psychicznego pacjenta. Było dla niego jednocześnie trudne do zrozumienia w jaki sposób niewielka zmiana sposobu myślenia o leczeniu wpływała  na efektywność terapii czy zmniejszenie nasilenia objawów ubocznych.

Simonton zachęcony pierwszymi sukcesami stworzył program wsparcia dla pacjentów onkologicznych, oparty na terapii poznawczo-behawioralnej ktorego głównym celem jest nauczenie pacjenta efektywnych sposobów radzenia sobie ze stresem i  to zarówno stresem związanym z samą chorobą nowotworową, jak i tym związanym z innymi bolesnymi sytuacjami życiowymi. Pacjenci oraz ich bliscy uczą się jak poprzez modyfikację swojego sposobu myślenia mogą poprawić swój stan emocjonalny. Poznają oni także techniki relaksacyjne , uczą się szczerze  rozmawiać z bliskimi , zmieniają priorytety w swoim życiu, tak by dawało im ono wiecej zadowolenia , radości i poczucia spełnienia.

Program Simontona od dłuższego już czasu jest stosowany w wielu liczących sie ośrodkach onkologicznych na świecie. Dr Mariusz Wirga – polski psychiatra pracujący na codzień z pacjentami onkologicznymi w Memorial Hospital w Los Angeles -jednym z najnowocześniejszych szpitali  na świecie uważa, że Program Simontona jest najbardziej efektywnym sposobem pomocy psychoterapeutycznej dla osób dotkniętych problemem choroby nwotworowej. Dr Wirga , który od kilku lat szkoli także polskich lekarzy i psychologów, zauważa ze coraz więcej onkologów dostrzega jak bardzo efektywnym wsparciem w leczeniu onkologicznym może byc Program Simontona.

Od kilku lat program ten stosowany jest takze w Polsce. Na Dolnym Śląsku warsztaty Programu Simontona organizuje Stowarzyszenie Lekarze Nadziei. Warsztaty mają formę zajęć w grupie ok 10 -12 osób. Uczestniczą w nich zarówno pacjenci jak i ich bliscy, gdyż bardzo często jest tak, że to rodzina znacznie gorzej radzi sobie z sytuacją choroby nowotworowej niż sam pacjent. Uczestnicy uczą się w jaki sposób mogą zmienić swój sposób myślenia o chorobie, leczeniu, rokowaniach tak by emocjonalnie lepiej sobie radzić z sytuacją w jakiej się znaleźli. Uczą sie technik relaksacji, poznają sposoby pracy z wyobraźnią które wspomagają proces leczenia. Jednym z pierwszych ćwiczeń, które wykonują pacjenci jest wypisanie tych aktywności które dają im najwięcej radości, zadowolenia czy poczucia sensu.To proste ćwiczenie ma zwrócić uwagę na to jak ważne są dla nas własne potrzeby i jak często odsuwamy je na plan dalszy. Wielu pacjentów, którzy przebyli chorobę nowotworową podkreśla, że była ona dla nich swoistym punktem zwrotnym. Dzięki niej nauczyli sie czerpać więcej radości z życia. Dostrzegli co jest naprawde ważne, a co zdecydowanie mniej istotne. Wiele osób mówi o zmianie prioryrytetów. Wielu nauczyło sie dostrzegać swoje ważne potrzeby, które kiedyś stawiane byly na szarym końcu.  Jak mówi dr Simonton   - powrót do zdrowia jest powrotem do naszej prawdziwej natury.

Leave a Reply